O prechádzkach

Divadelné prechádzky ponúkajú presne taký zážitok, aký očakávate a ktorý Vás navyše dostane o krok bližšie k slovenskému divadlu a divadelným osobnostiam.

Divadelné prechádzky ponúkajú nové zážitky

Aj Vám sa už neraz stalo, že ste prišli do nejakého mesta a mali ste chuť navštíviť miesta, ktoré sa nenachádzajú v bežných bedekroch, alebo si zvoliť nejakú špeciálnu trasu, získať nové hodnotné informácie, preskúmať miesta, ktoré ponúkajú viac než len zbežný pohľad a krátku zastávku?

Ak je Vaša odpoveď áno, ste na správnej stránke. 

Divadelné prechádzky ponúkajú presne taký zážitok, aký očakávate a ktorý Vás navyše dostane o krok bližšie k slovenskému divadlu a divadelným osobnostiam.

Storočná tradícia profesionálneho divadla zanechala v mnohých slovenských mestách významné stopy. Niektoré z nich sme zmapovali a prinášame unikátnu možnosť vydať sa na zážitkovú poznávaciu cestu. Získate prehľad z histórie, ale aj súčasnosti slovenského divadla. Tematické trasy, ktoré sa pred Vami otvárajú, sú nekonvenčné a atraktívne. Vďaka nim spoznáte kultúrnu históriu desiatich slovenských miest, ktoré sú s divadlom bytostne prepojené a v ktorých pulzoval a stále pulzuje rušný divadelný život. 

Každá virtuálna prechádzka obsahuje niekoľko tematických okruhov: divadlá (historické budovy a inštitúcie), školy (historické budovy a inštitúcie), kaviarne a pohostinstvá, pamätné budovy (rodné domy a bydliská), významné miesta (ulice a námestia), umelecké pamiatky (plastiky, reliéfy, busty, pamätné tabule) a významné osobnosti mesta (umelci a kultúrni dejatelia). Jednotlivé zastávky sú radené v najideálnejších vzájomných vzdialenostiach a vytvárajú trasu, ktorá Vám umožní spoznávať divadelnú históriu mesta buď virtuálne (360-stupňový panoramatický pohľad s možnosťou prehliadať si časti vybraných miest a ich okolitých oblastí), alebo naživo – priamo v uliciach mesta  – v prípade, ak ste turista, ktorý využíva responzívne rozhranie našej platformy na svojom mobilnom zariadení.

Počas Vašej prechádzky sa dozviete aj informácie o doposiaľ nie príliš známych zaujímavostiach spojených s umeleckým životom či s konkrétnou historickou divadelnou osobnosťou.

Projekt pripravilo Centrum výskumu divadla Divadelného ústavu v spolupráci s externistami, ktorí prenikali do divadelného zákulisia vlastného mesta. 

Určite nás poteší aj spätná väzba. Ak máte ďalšie informácie o divadelných témach vo Vašom meste, napíšte nám na 

Tím Divadelných prechádzok Vám želá vzrušujúce putovanie.

Vladislava Fekete

 

Koncepcia Vladislava Fekete, Lukáš Kopas, Karol Mišovic

Autori textov Slavka Civáňová, Miro Dacho, Zdenko Ďuriška, Dária Fojtíková Fehérová, Peter Himič, Karol Mišovic, Zdenka Pašuthová, Martin Plch, Iveta Škripková, Uršuľa Turčanová, Ján Vyhnánek

Odborná spolupráca Drahoslava Mrázková, Dominika Zaťková

Technická spolupráca Milan Liška, Marko Popović 

Odborná redakcia Martina Daubravová, Miloslav Juráni, Lukáš Kopas, Mária Kvaššayová, Karol Mišovic, Diana Pavlačková

Jazyková redakcia Mária Kvaššayová

Odborná bibliografická spolupráca Anna Zajacová

Grafický dizajn Jana Gavalda Bellanová

Programovanie Juraj Kapsz

Zodpovedný redaktor Lukáš Kopas

Zodpovedná vydavateľka Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu

Všetky práva vyhradené. Nijaká časť tejto online platformy sa nesmie reprodukovať, uchovávať v rešeršných systémoch alebo prenášať akýmkoľvek spôsobom vrátane elektronického, fotografického či iného záznamu bez súhlasu autorov a vydavateľa.