Kúria Probstnerovcov

Rodina Probstnerovcov patrila k bohatým rodom na Spiši. Významné úspechy zaznamenali mužské hlavy rodiny v oblasti baníctva a hutníctva.

Probstnerova cesta 6
Zobraziť na mape

Rodina Probstnerovcov patrila k bohatým rodom na Spiši. Významné úspechy zaznamenali mužské hlavy rodiny v oblasti baníctva a hutníctva. Ruka v ruke s tým išla aj podpora kultúrneho a spoločenského života. Na prelome 18. a 19. storočia dal Andrej Probstner starší oproti mestským hradbám na východnej strane postaviť honosnú kúriu v klasicistickom štýle, ktorej sálu občas poskytol nemeckým kočovným spoločnostiam pri ich hosťovaní v meste. Bolo to najmä v dvadsiatych rokoch 19. storočia pred postavením Kráľovského mestského divadla v roku 1827. Prvá zmienka o predstavení neznámej nemeckej spoločnosti alebo ochotníkov je podľa zachovaného plagátu z marca 1820: „Der Schauplatzist im Probstnerischen Hause.“

Rodina vlastnila v Levoči viacero nehnuteľností. Jeden z ich domov bol situovaný priamo na hlavnom námestí. Na Mäsiarskej ulici im patrili ďalšie dva domy. Jeden z nich je spojený s pôsobením Súkromného divadla slovenských ochotníkov pod správcovstvom Jána Francisciho, ktorý pôsobil ako vychovávateľ Júliusa, syna Andreja Probstnera mladšieho. (Z roku 1847 pochádza záznam o požiari v jednom z domov na Mäsiarskej ulici, v bývalom Maršalkovičovom dome.)Miestom, kde sa hrávali predstavenia v kúrii, bola pravdepodobne hlavná, najväčšia sála, v ktorej sa na poschodiach dodnes nachádzajú balkóniky (galéria) pre hudobníkov, typické pre šľachtické sídla. Kúria je dnes súčasťou nemocničného areálu.