Jezuitské gymnázium

Hneď po tom, čo boli v roku 1647 jezuiti pozvaní do Spišskej Kapituly, otvorili tu už 12. novembra 1647 vo vlastnej rezidencii gymnázium.

Kláštorská 37, 38
Zobraziť na mape

Hneď po tom, čo boli v roku 1647 jezuiti pozvaní do Spišskej Kapituly, otvorili tu už 12. novembra 1647 vo vlastnej rezidencii gymnázium. Pôsobenie rádu v tomto meste je významné aj pre dejiny divadla na našom území. Nielenže školské hry sa stali prirodzenou súčasťou vzdelávania a výchovy, ale od začiatku ich hrávali (ak nie celé, tak aspoň veseloherné intermezzá) po slovensky. V roku 1672 bola škola presťahovaná do Levoče. Spoločnosť Ježišova už rok predtým (12. júla 1671) dostala v Levoči do vlastníctva bývalý kostol a kláštor minoritov. Budovy boli v majetku mesta vyše sto rokov a po používaní na rôzne účely tiež v dezolátnom stave. Jezuiti ich začali opravovať. Zároveň začali aj so stavbou školskej budovy, ktorú čiastočne dokončili už 28. júla 1672 a začiatkom novembra 1672 sem premiestnili gymnázium zo Spišskej Kapituly. Už v nasledujúcom roku nacvičovali študenti v rámci výchovného procesu divadelné predstavenia ako napríklad hru Semiramis, ktorú predviedli študenti tried rétorika a poetika 14. marca 1673 a dokonca ju 6. apríla aj opakovali. V roku 1689 bolo gymnázium povýšené na kolégium a o pár rokov neskôr vznikol konvikt pre šľachtickú mládež (convictus nobilium).

V roku 1738 budovu rozšírili. Súčasťou novej prístavby bola aj osobitná divadelná miestnosť. Možno ju považovať za prvý účelový divadelný priestor v Levoči. Po zrušení jezuitského rádu o sto rokov neskôr bolo gymnázium pod egidou rôznych rádov, ale aj štátu (monarchie, neskôr Československej republiky). Na prelome 19. a 20. storočia staré budovy priestorovo nevyhovovali potrebám modernej vzdelávacej inštitúcie. Bola postavená nová budova, ktorá bola otvorená v roku 1913. Stará budova bola lokalizovaná v priestore dnešného dvora. Dnes v novej budove sídli Gymnázium Jána Francisciho-Rimavského.