Byt u meštianky Groo
Dobšinský spolu so svojím spolužiakom Samuelom Šípkom býval u meštianky Groo na dnešnej Kukučínovej ulici pri východných hradbách (vtedy ju volali Malá mäsiarska, Stará kláštorská alebo aj Študentská).
Zobraziť na mape
Po odchode Jána Francisciho z Levoče divadelné aktivity študentov ochabli. Od školského roka 1847/1848 prebral iniciatívu študent Pavol Dobšinský. Najprv zorganizoval predstavenie v prírode: v miestnom lese Kohlwald (Uhliská) študenti zahrali 2. scénu z veselohry Jána Chalupku Kocúrkovo. Dobšinský spolu so svojím spolužiakom Samuelom Šípkom býval u meštianky Groo na dnešnej Kukučínovej ulici pri východných hradbách (vtedy ju volali Malá mäsiarska, Stará kláštorská alebo aj Študentská). Išlo o pekný biely poschodový dom.
Na tomto mieste, hneď za kostolom minoritov, stálo v tom období pár domov, ktoré boli prilepené na hradobný múr. Dobšinský spomína: „Tam neďaleko mestského žalára a káznice na prosviet od Mraučatky (Katzenwinkel) [dnešná Košická ulica, pozn. P. H.]dolu popri východnej strane mestských múrov tiahajúcej sa ulici, stojí v rade drobných biely dom na poschodia, s dvoma oblokama na území a s toľkými i na poschodí čelom do ulice, dvorom a záhradou k múrom obrátený dom. (...) Tam je pod číslom tuším 313 povestná žiacka hospoda u Grófky.“ Neskôr bol rad týchto domov zbúraný. Študenti obývali veľkú miestnosť (predtým v nej bežne bývalo 7 – 8 študentov). Keďže starý Groo bol henteš (mäsiar, ktorý sa špecializoval na zabíjačky), študenti mali postarané aj o stravu. Dobšinský pripravil niekoľko predstavení. Javisko, ktoré si pripravili, slúžilo aj ako telocvičňa, takže postupom času sa opotrebovalo a rozbilo, činnosť divadla v tomto dome skončila.