Tlačiareň Urbánek a spol.

Tlačiareň Urbánek a spol. fungovala do roku 1952 a bola druhou najvýznamnejšou trnavskou tlačiarňou v tomto období. Celkovo sa tu vydalo okolo 550 diel, z toho takmer 200 divadelných hier.

Františkánska 1
Zobraziť na mape

Tlačiareň bola založená v roku 1922. Jej spolumajiteľom bol dramatik Ferko Urbánek. Okrem kníh sa tu tlačili aj plagáty k podujatiam v mestskom divadle a na objednávku aj plagáty a propagačné materiály pre hosťujúce súbory.

Tlačiareň sídlila na viacerých miestach. Istý čas na Masarykovej ulici č. 28 (dnešná Hlavná ulica, resp. Svatého pasáž – Jozef Svatý bol v tlačiarni nakrátko spoločníkom), potom v budove Spolku sv. Vojtecha na Divadelnej ulici č. 43 a od roku 1927 vo františkánskom kláštore (Františkánska ulica č. 1).

Tlačiareň produkovala divadelné hry, poéziu i prózu. Tlačili sa tu napríklad hry Josefa Štolbu pre Národné divadlo v Prahe a v Brne, ako aj hry Fera Korčeka-Rudína, Gustáva Vámoša, Iva Gajdoša, Jána Roba-Poničana, Jána Palárika, Emanuela Bozděcha, Ladislava Stroupežnického či Jána Dafčíka. Tlačiareň fungovala do roku 1952 a bola druhou najvýznamnejšou trnavskou tlačiarňou v tomto období. Celkovo sa tu vydalo okolo 550 diel, z toho takmer 200 divadelných hier.