Slovenská národná knižnica/ Tretia budova Matice slovenskej

V roku 1975 bol slávnostne odovzdaná do prevádzky nová, v poradí tretia budova Matice slovenskej na Hostihore, ktorá sa stala novým moderným sídlom tejto inštitúcie.

Námestie Jozefa Cígera Hronského 1
Zobraziť na mape

V roku 1975 bol slávnostne odovzdaná do prevádzky nová, v poradí tretia budova Matice slovenskej na Hostihore, ktorá sa stala novým moderným sídlom tejto inštitúcie. Budovu začali stavať v roku 1963 pri príležitosti 100. výročia založenia Matice slovenskej podľa projektov dvojice architektov Dušana Kuzmu a Antona Cimmermana. Priečelie fasády zdobí monumentálny reliéf od výtvarníkov Vincenta a Ferdinanda Hložníkovcov a pred budovou je umiestnená plastika Pochodeň od sochára Jozefa Kostku. Vnútro budovy zdobia ďalšie výtvarné diela.

V roku 1974 sa Naďa Hejná stala členkou výboru Matice slovenskej. Jej vymenovanie do tohto orgánu, v ktorom pôsobila do roku 1989, malo iste odôvodnenie v snahe deklarovať kontinuitu so slávnou históriou Martina. V roku 2000 sa od Matice slovenskej osamostatnila Slovenská národná knižnica, ktorá prevzala aj matičné odborné pracoviská. Jedným z nich je Literárny archív, v ktorom je uložený aj osobný fond Nade Hejnej.