Busta Ferka Urbánka v interiéri Divadla Jána Palárika

Dramatik Ferko Urbánek pôsobil v rokoch 1904 – 1923 vo funkcii tajomníka Spolku sv. Vojtecha a aktívne sa zapojil do spolkového, náboženského i spoločenského života v meste.

Trojičné námestie 2
Zobraziť na mape

Dramatik Ferko Urbánek pôsobil v rokoch 1904 – 1923 vo funkcii tajomníka Spolku sv. Vojtecha a aktívne sa zapojil do spolkového, náboženského i spoločenského života v meste. Bol tiež spolumajiteľom miestnej tlačiarne Urbánek a spol., ktorá okrem iného tlačila aj divadelné plagáty a hry. Jeho príchodom do Trnavy sa tu opäť prebudil divadelný ochotnícky život, ktorý spal vyše tridsať rokov – odkedy sa v mestskom divadle uviedli Palárikove veselohry a niekoľko ďalších hier v slovenčine. Pred Silvestrom roku 1905 nacvičil súkromné rodinné divadelné predstavenie svojej štvordejstvovej jasličkovej hry so spevmi Jezuliatko. Hru zahrali z rukopisu v jeho vlastnom byte, pričom Urbánek na vlastné náklady zaobstaral javisko, kulisy, oponu a ušil kostýmy. Účinkovali tu jeho deti a deti robotníkov z cukrovaru. Urbánek hru režíroval a hral kráľa Herodesa. Druhé predstavenie tejto hry sa odohralo o niekoľko dní neskôr u pani Wallnerovej. Počas Vianoc v nasledujúcom roku pripravil Urbánek vo svojom byte ďalšie divadelné predstavenie hry Ježiškov stromček. S touto vianočnou akadémiou pochodil aj dediny v okolí Trnavy.

Busta je kópiou diela Jozefa Pospíšila. Do bronzu ju odlial Ladislav Sabo v roku 2014 – pri príležitosti 80. výročia Urbánkovej smrti.