Panský dom

Objekt bol v minulosti známym centrom spoločenského života mesta.

Mariánske námestie 24
Zobraziť na mape

Objekt bol v minulosti známym centrom spoločenského života mesta. Jednu dobu sa nazýval aj Ku Sobieskemu, pravdepodobne na počesť poľského kráľa Jána II. Sobieskeho, ktorý zvíťazil nad Turkami pri Viedni, a Poliaci sa po ceste späť zastavili v Žiline. Na starých pohľadniciach z obdobia prvej republiky môžeme na dome vidieť veľký nápis Hotel Panský dom.

V Žiline pôsobil sedemnásťčlenný divadelný odbor na čele s Matejom Peťkom. Prvá správa o divadelnom predstavení bola uverejnená v roku 1874 v časopise Orol. Podľa zachovanej pozvánky hrali 9. januára 1879 žilinskí ochotníci divadelné predstavenie Samopašník v tzv. Panskom dome. V hre účinkoval aj Alexander Lombardini – jedna z najvýznamnejších osobností Žiliny, mestský právnik, historik, archivár, národovec a Žilinčan  telom a dušou.

Zaujímavosťou je, že dom sa spomína aj v románe maďarského spisovateľa (slovenského pôvodu) Kálmána Mikszátha Posledný hradný pán z roku 1895 o grófovi Štefanovi Pongrácovi. V tej dobe už v dome fungovala kaviareň s hudbou a veľká sála, kde sa konali zábavy, plesy, podujatia, divadelné predstavenia.