Mariánske námestie

V minulosti nazývané Rínok, Kruhové námestie, Námestie Františka Jozefa, Námestie slobody a Námestie Dukla predstavuje historické srdce Žiliny.

Mariánske námestie
Zobraziť na mape

V minulosti nazývané Rínok, Kruhové námestie, Námestie Františka Jozefa, Námestie slobody a Námestie Dukla predstavuje historické srdce Žiliny. V roku 1987 bolo vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Vďaka štvorcovému pôdorysu a „laubniam“, podlubiam s arkádami, ktoré pokračujú v priľahlej Hodžovej a Radničnej ulici, vytvára neopakovateľnú atmosféru jedinečnú svojho druhu na Slovensku.

Okolo roku 1654 prišli do Žiliny jezuiti a na námestí na mieste piatich pôvodných renesančných domov začali v roku 1743 s výstavbou kostola a kláštora, v ktorom vzniklo nižšie gymnázium. Jezuiti pravidelne usporadúvali na námestí pri soche Panny Márie pašiové hry – divadelné predstavenia pri príležitosti sviatku Veľkej noci.

Mariánske námestie sa stalo živým centrom mesta. Veľkou atrakciou pre korzujúcich Žilinčanov boli až do roku 1914 koncerty vojenskej hudby pešiackeho drotárskeho regimentu „einundfirzig“ z Trenčína. Po roku 1919 na námestí hrávala hudba žilinskej posádky, konali sa tu rôzne slávnosti, zhromaždenia, ale aj športové preteky. Rovnako je to aj v súčasnosti, Mariánske námestie je centrom festivalov, koncertov a iných kultúrnych podujatí.