Župný dom

V súčasnosti je budova Župného domu kultúrnej verejnosti známa ako sídlo občianskeho združenia Diera do sveta.

Námestie osloboditeľov 1
Zobraziť na mape

V súčasnosti je budova Župného domu kultúrnej verejnosti známa ako sídlo občianskeho združenia Diera do sveta. Vďaka nemu do Liptovského Mikuláša prichádzajú renomovaní hudobní i divadelní umelci a realizuje sa viacero kultúrnych podujatí. Najrozľahlejšia budova námestia však ukrýva umelecký artefakt spätý s významnou osobnosťou výtvarného umenia, ktorá zasiahla aj do profesionálneho divadelného života na Slovensku.

Vnútorné schodisko je presklené vitrážovým oknom, ktoré tvorí neprehliadnuteľnú dominantu priestoru. Vzniklo podľa veľkorozmernej olejomaľby Ester Šimerovej Martinčekovej s názvom Spojenými silami (1960), pričom návrh vitráže vytvorila sama autorka.

Svetoznáma výtvarníčka, príslušníčka generácie 1909, niekoľkokrát spolupracovala aj na kostýmových a scénických návrhoch pre divadlo. Prvou skúsenosťou tohto druhu boli kostýmové návrhy pre inscenáciu komédie Alfreda de Musseta So srdcom sa nedá hrať (1946) v Slovenskom divadle v Prešove. Tvorcom scénografie a výtvarným partnerom jej bol krajan a generačný spolupútnik Martin Brezina. Ester Šimerovú Martinčekovú viackrát prizvala na spoluprácu aj prvá dáma slovenskej profesionálnej réžie Magda Husáková Lokvencová. Autorka vytvorila viacero kostýmových výprav do inscenácií v jej réžii, ktoré boli uvedené na Novej scéne v Bratislave.