Kníhtlačiarsky účastinársky spolok
Keď sa po založení Matice slovenskej stal Martin centrom národného života na Slovensku, potrebovali národní a kultúrni pracovníci, ktorí sem prichádzali, pre svoje publicistické potreby aj tlačiareň.
Zobraziť na mape
Keď sa po založení Matice slovenskej stal Martin centrom národného života na Slovensku, potrebovali národní a kultúrni pracovníci, ktorí sem prichádzali, pre svoje publicistické potreby aj tlačiareň. V roku 1869 založili Kníhtlačiarsky účastinársky spolok. Prvých tlačiarov pozvali z Prahy a tí vychovali svojich nástupcov z domácich učňov. V roku 1872 postavili novú budovu, ktorú v roku 1898 nadstavili o jedno poschodie.
Kníhtlačiarsky účastinársky spolok sa stal oficiálnou tlačiarňou a vydavateľstvom martinského kultúrneho centra, vydal množstvo kníh a časopisov, medzi nimi Národné noviny, Slovenské pohľady, Orol, Dennica, Živena, Národný hlásnik, vychádzali tu diela najvýznamnejších slovenských spisovateľov a spolok podporil aj rozvoj divadelníctva tým, že vydával diela pôvodnej slovenskej aj prekladovej dramatickej tvorby a v roku 1899 prevzal na svoj náklad vydávanie edície Slovenský divadelný ochotník.
KÚS sa neskôr stal súčasťou Neografie a napokon gigantu Tlačiarní SNP, ktoré pamätnú prvú budovu nepotrebovali a musela tak ustúpiť ich megalomanským požiadavkám. Budovu napriek protestom kultúrnej verejnosti asanovali a na jej mieste postavili nové krídlo svojej prevádzkovej budovy.