Rosenfeldov palác

V roku 1907 si dal obchodník Ignác Rosenfeld postaviť podľa projektu architekta Mikuláša Rautera budovu banky a zároveň obytného domu.

J. M. Hurbana 335/28
Zobraziť na mape

V roku 1907 si dal obchodník Ignác Rosenfeld postaviť podľa projektu architekta Mikuláša Rautera budovu banky a zároveň obytného domu. Palác patrí medzi najkrajšie secesné pamiatky na Slovensku a je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. V minulosti mal tento objekt povesť najkrajšej budovy v meste. Od tridsiatych rokov mal v budove svoj úrad žilinský verejný notár Ladislav Nádaši, syn spisovateľa Nádaši-Jégého, ktorý pomáhal Pavlovi Orzsághovi Hviezdoslavovi s prekladom hry Hamlet.

V roku 1954 budovu prevzala Slovenská poisťovňa, ktorá tu bola až do roku 1958. Vtedy budovu prestavali pre Krajský pioniersky dom – dnešné Centrum voľného času Spektrum, ktoré sa presťahovalo v roku 2011 do bývalej židovskej ľudovej školy na Kuzmányho ulici. Mesto Žilina budovu paláca zrekonštruovalo a zriadilo v nej  reprezentatívne a kultúrne priestory. Administratívne je Rosenfeldov palác súčasťou Mestského divadla Žilina.

V súčasnosti sa v podkroví paláca nachádza stála expozícia Bábky v podkroví.