Divadlo Jozefa Gregora Tajovského

Andrej Mojžiš sa stal členom Divadla Jozefa Gregora Tajovského (do roku 1954 Stredoslovenského divadla) 1. augusta 1953, t. j. štyri roky po jeho vzniku.

Divadelná 3
Zobraziť na mape

Andrej Mojžiš sa stal členom Divadla Jozefa Gregora Tajovského (do roku 1954 Stredoslovenského divadla) 1. augusta 1953, t. j. štyri roky po jeho vzniku. Divadlu sa predtým venoval zo záľuby ako ochotník. Hercom profesionálneho divadla sa stal vďaka náhode. Jeho kamarát Anton Vozár sa pripravoval na konkurz do zvolenského divadla a potreboval partnera na dialóg. Poprosil o to Andreja Mojžiša, ktorý súhlasil. Divadlo ich napokon prijalo oboch. Andrej Mojžiš po kratšom váhaní ponuku prijal.

Od začiatku bol charizmatickým hercom a postupne prerástol do legendy zvolenského divadla. Účinkoval vo filmoch, televízii aj rozhlase a mal ponuky na angažmány do Martina, Nitry i Slovenského národného divadla v Bratislave. Z rôznych dôvodov však ani jednu ponuku neprijal. Citovanou sa stala jeho odpoveď na otázku, prečo ostal celý život verný Zvolenu: „Veď aj tu sú ľudia a majú nárok stretávať sa s dobrým divadlom.“