Zvolenský zámok

Počas festivalu Zámocké hry zvolenské, ktorý od roku 1974 organizuje Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, odohral Andrej Mojžiš na nádvorí Zvolenského zámku množstvo postáv v zámockých premiérach divadla.

Námestie SNP 1
Zobraziť na mape

Počas festivalu Zámocké hry zvolenské, ktorý od roku 1974 organizuje Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, odohral Andrej Mojžiš na nádvorí Zvolenského zámku množstvo postáv v zámockých premiérach divadla.

Keď sa festival zakladal, Andrej Mojžiš bol v hereckom zenite. Účinkoval v dvoch komorných hrách, ktoré počas pokusných ročníkov ZHZ preverovali možnosti Kráľovskej siene ako hracieho priestoru – v inscenácii Play Strindberg(1969) ako Edgar a v inscenácii Milý luhár (1971) s Klárou Dubovicovou ako G. B. Shaw. Počas pokusných ročníkov stvárnil na zámockom nádvorí Tartuffa v rovnomennej Molièrovej hre (1973). Účinkoval tiež v hre Radúz a Mahuliena, ktorá v roku 1974 otvorila prvý oficiálny ročník ZHZ. K ďalším jeho výrazným a nezabudnuteľným postavám odohraným na nádvorí Zvolenského zámku patria Kráľ Matej s Magdou Matrtajovou v postave vtipnej Mlynárky v historickej hre s pesničkami Zálety kráľa Mateja (1978), napísanej priamo pre zámocké uvedenie, Prospero v Shakespearovej Búrke(1983), kde sa súčasťou scény stal veľký bazén napustený vodou, Don Quijote v inscenácii Zmúdrenie Sancha Panzu (1985), Candy v inscenácii O myšiach a ľuďoch (1996), Jánošíkov otec v hre Z dreva vyrezané (2000) a ďalšie.