Dom kultúry Železníc Slovenskej republiky

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského sídlilo počas rekonštrukcie od septembra 1989 do septembra 1994 v prispôsobených priestoroch Domu kultúry Železníc Slovenskej republiky.

Sokolská 69
Zobraziť na mape

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského sídlilo počas rekonštrukcie od septembra 1989 do septembra 1994 v prispôsobených priestoroch Domu kultúry Železníc Slovenskej republiky.

Andrej Mojžiš sa v roku 1990 dožil jubilea šesťdesiatpäť rokov a na javisku Domu kultúry Železníc Slovenskej republiky stvárnil v tomto období niekoľko skvostných postáv. Hneď prvou premiérou na novom mieste bola hra Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho (1989), kde Mojžiš stvárnil Willyho Lomana. V známej hre Neila Simona o živote hercov s názvom Zlatí chlapci (1990) stvárnil Willieho Clarka. Nezabudnuteľnou sa stala aktovka Ja sa volám Herbert z inscenácie Roberta Andersona Miláčik, vieš predsa, že ťa nepočujem, keď mi tečie voda (1993). Mojžiš a Magdaléna Matrtajová tu rozohrali svoje zrelé umenie v sklerotickej manželskej konverzačke.

V septembri 1994 sa otváralo zrekonštruované DJGT premiérou Tajovského hry Hrdina. Andrej Mojžiš tu mal výraznú úlohu Jana Mihálika.

K Domu kultúry Železníc Slovenskej republiky sa viaže ešte jedna raritná situácia. Andrej Mojžiš tu 3. decembra 1993 odohral v jeden večer dve premiéry. Jednu o 19.00 hodine a druhú o 22.00. Išlo o hry Taká ženská na krku a Posadnutí láskou, ktorých premiéry sa rôznymi posunmi stretli v ten istý dátum. Herec Andrej Mojžiš bol jediný z účinkujúcich, ktorý hral v oboch hrách. S jemu vlastnou profesionalitou hladko zvládol obidve premiéry.