Prezidentský palác
Grasalkovičov palác na Hodžovom námestí je dnes známy skôr ako Prezidentský palác.
Zobraziť na mape
Grasalkovičov palác na Hodžovom námestí je dnes známy skôr ako Prezidentský palác. Táto rokoková stavba je pozostatkom uhorských čias a v 40. rokoch 20. storočia bola sídlom prezidenta tzv. slovenského štátu. V 50. rokoch minulého storočia dostala „honosný“ názov Ústredný dom pionierov a mládeže Klementa Gottwalda a premenila sa na akési stredisko pre činnosť pionierov a zväzákov – čiže pokrokovú mládež komunistického režimu. Pôsobilo tu množstvo najrozličnejších záujmových krúžkov, konali sa tu tanečné kurzy pre stredoškolákov a mladým občanom tu odovzdávali občianske preukazy. Táto budova sa teda stala prípravným strediskom pre budúcich budovateľov šťastnejších zajtrajškov.
Pre dejiny slovenského, ale vlastne aj česko-slovenského divadelníctva má však kľúčový význam, pretože sa v jednej z jej prenádherných sál po prvý raz stretli dve zásadné postavy našej kultúry. Július Satinský mal necelých dvanásť rokov, keď sa s o rok starším Milanom Lasicom ocitol na pódiu v detskom predstavení O dvanástich mesiačikoch. V socialisticky podfarbenej a ideovo dotvorenej verzii klasickej rozprávky stvárnili dvaja budúci komici starčekov, ktorí posedávajú pri ohníku a očakávajú príchod deda Mráza z Čukotky. Malý Julo hral Jún a Milan bol Marec. Ako neskôr spomínal Milan Lasica, už vtedy mali k sebe pomerne blízko, pretože ich delil len Apríl a Máj. Obaja chlapci vraj svoje postavy hrali s neobyčajnou chuťou, no na vznik slávnej dvojice bolo nutné ešte trochu počkať.
Treba dodať, že v polovici 90. rokov sa zo sídla „budovateľov svetlej budúcnosti“ stal opäť prezidentský palác, ale ani v tomto období sa odtiaľ nevytratil duch Júliusa Satinského, pretože pre mnohých obyvateľov nového štátu práve tento výnimočný muž stelesňoval ideálneho prezidenta.