Esterházyho palác
Bývalý Esterházyho palác si po vzniku Československej republiky vybral za bydlisko referent pre otázky štátnej správy Milan Ivanka, u ktorého sa v roku 1921 ubytoval český spisovateľ Alois Jirásek.
Zobraziť na mape
Bývalý Esterházyho palác si po vzniku Československej republiky vybral za bydlisko referent pre otázky štátnej správy Milan Ivanka, u ktorého sa v roku 1921 ubytoval český spisovateľ Alois Jirásek. Jirásek inicioval tzv. Jiráskov fond na podporu Slovenského národného divadla, zápasiaceho s finančnými problémami (v roku 1923 sa vďaka nemu realizovala napríklad stavba Hereckého domu). Preto bol pri príležitosti návštevy mesta Jirásek (spolu s Pavlom Országhom Hviezdoslavom) vymenovaný za prvého čestného člena Družstva SND.
Spisovateľ do Bratislavy dorazil vlakom a odtiaľ sa autom vydal na cestu slávnostne vyzdobenými ulicami, ktoré boli preplnené jasajúcimi ľuďmi. Vystúpil na námestí, zvítal sa s Milanom Ivankom a odobral sa ubytovať. Tým sa však masy odradiť nedali a pred domom mu prevolávali na slávu tak dlho, až sa objavil na balkóne, aby poďakoval. U Ivanku ho vyhľadala delegácia z Modry, ktorá mu odovzdala debničku s modranským vínom. Na jej vrchnáku bol nápis: „Majstrovi Jiráskovi v jubilejnom roku slovenská Modra“, z vnútornej strany „víno je potvora“ (citát z Jiráskovho diela U nás). Večer sa potom uskutočnil na Námestí Ľ. Štúra slávnostný lampiónový sprievod. Jiráska čakal nasledujúce dni bohatý program, prezrel si napríklad Devínsky hrad a v divadle sa zúčastnil na predstavení svojej hry Lampáš, pred ktorou mu celé divadlo vzdalo veľkolepý hold. Neskôr navštívil Pezinok i Modru, v divadle sa zúčastnil na predstavení svojej komédie M. D. Rettigová a po štyroch dňoch vlakom odcestoval do rodného Hronova.
Zaujímavé miesta v okolí:
- Námestie Ľ. Štúra 4 – v tom istom dome bola začiatkom 20. storočia kaviareň Berlin
- Vajanského námestie 3 – na dome, kde v 20. rokoch býval dirigent Oskar Nedbal, je umiestnená pamätná tabuľa
- Rázusovo nábrežie 4 – v dnes už zbúranom Benyovszkého paláci sídlila v rokoch 1919 – 1935 Hudobná škola pre Slovensko