Kaviareň Muzeum

V novembri 1928 bola v zadnom trakte budovy Slovenského národného múzea (projekt architekta Milana Michala Harminca) otvorená kaviareň s reštauráciou.

Vajanského nábrežie 2
Zobraziť na mape

V novembri 1928 bola v zadnom trakte budovy Slovenského národného múzea (projekt architekta Milana Michala Harminca) otvorená kaviareň s reštauráciou. Prevádzkoval ju kaviarnik Štefan Terlanda, ktorý osobne vítal návštevníkov a ihneď zariadil, aby boli obslúžení. Interiéru kaviarne dominovali veľké okná, farebné stĺpy, obklad z tešínskeho travertínu, pohodlné kožené klubovky a biliardové stoly. Jej súčasťou bola aj zimná záhrada, kde bývali čaje o piatej.

Muzeumka bola vyhľadávaná pre svoju poobednú salónnu a večernú cigánsku či jazzovú hudbu. Kaviareň si obľúbili lekári Imrich Sečanský a Karol Holomáň. Spisovateľ Janko Jesenský sem umiestnil niekoľko scén svojho románu Demokrati. Z divadelných osobností bol častým návštevníkom herec František Dibarbora, ktorý tu zvykol aranžovať večerný varietný program, kde vystupovali mladí bratislavskí herci a tanečníci. Pre zlú hospodársku situáciu kaviareň zatvorili v roku 1943. V roku 1945 ju zabrala nemecká armáda a využívala ako sklad potravín, pričom pri ústupe ju vojaci podpálili. Vyhorená kaviareň potom začas slúžila ako sklad konfiškátov zo zámkov a kaštieľov a po obnovení v nej zriadili sklad múzea.