Stĺp svätého Floriána
Pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie, známym ako Blumentálsky kostol, sa nachádza barokové súsošie svätého Floriána, patróna hasičov.
Zobraziť na mape
Pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie, známym ako Blumentálsky kostol, sa nachádza barokové súsošie svätého Floriána, patróna hasičov. Na hlavici bohato dekorovaného stĺpu stojí svätec ako rímsky legionár a polieva z kanvice horiaci dom. Na reliéfoch trojhranného podstavca je vyobrazená Floriánova mučenícka smrť – hodenie do rieky Enns, vynesenie tela na breh a prevážanie tela svätca. Na piedestáli sedia tri ženské alegorické postavy: Viera, Nádej a Láska.
Monument vytesaný z rakúskeho vápenca je dielom Christopha Rentforta. Zo strany hlavného pohľadu boli neskôr osadené sochy svätého Laurinca a protomartýra sv. Štefana od Jozefa Sartoryho. Súsošie pochádzajúce z roku 1732 obklopuje zdobená kovová mreža. Do roku 1938 stál stĺp v južnej časti dnešného Námestia Slovenského národného povstania. Začal však prekážať zvyšujúcej doprave, preto ho premiestnili na dnešné miesto. V tejto časti spomínaného námestia sa za Labanovej mladosti nachádzal Hydinový trh (Geflügelmarkt – Tyúkpiac) s floriánskym stĺpom. Pod ním sa v malebných krojoch schádzali vidiečania z okolitých dedín, ktorí sa chystali na púť do Marianky alebo do rakúskeho Mariazellu. Ich zbožné spevy hlboko zapôsobili na malého Rudolfa, ktorý ich počúval z okna ich domu. V istej neďalekej dedine bol svedkom svadby, na ktorej tancovali sedliačky na zelenej lúke pred kostolom. Zdali sa mu také ľúbezné, že ich pokladal za anjelov a celý tento obraz sa mu hlboko vryl do pamäti. Boli to prvé stretnutia mestského chlapca s ľudovým umením. Dedinských pútnikov pri soche Svätého Floriána zvečnil Labanov neskorší učiteľ maľovania Eduard Majsch na obraze Sedliacka procesia. Maliar v dave zobrazil aj seba a svojho mecenáša Franza Palugyaiho.