Fotoateliér Eduarda Kozicsa

Eduard Kozics (1829 – 1874) otvoril svoj fotoateliér roku 1868 v trojposchodovej rožnej budove na najlukratívnejšom mieste Prešporka, Promenáde č. 2, na mieste, kde sa dnes nachádza Veľvyslanectvo USA (Hviezdoslavovo námestie 4).

Hviezdoslavovo námestie 4
Zobraziť na mape

Eduard Kozics (1829 – 1874)  otvoril svoj fotoateliér roku 1868 v trojposchodovej rožnej budove na najlukratívnejšom mieste Prešporka, Promenáde č. 2, na mieste, kde sa dnes nachádza Veľvyslanectvo USA (Hviezdoslavovo námestie 4). Mal širokú klientelu. Medzi jeho zákazníkov patrili šľachtické aj meštianske rodiny či významní umelci ako Franz Liszt. Aj rodina kaviarnika Antala Labana sa nechala zvečniť v tomto najmodernejšom prešporskom ateliéri. Zachovala sa skupinová kabinetová fotografia spred roku 1879, keď Rudolf Laban starší ešte nebol ženatý. Na fotografii v strede sedia jeho rodičia (Rudolfovi starí rodičia) Antal a Mária Labanovci. Sú na nej zachytení aj mestský inžinier Antal Sendlein s manželkou Annou, ktorí neskôr vychovávali malého Rudolfa v neprítomnosti rodičov, ako aj čierna ovca rodiny Adolf Laban (1847 – 1919). Ako na neho spomína Rudolf von Laban: „Bol komediantom, jedným z najlepších hercov Nemecka. Keď si zvolil svoje povolanie, zakázali mu používať rodičovské priezvisko.“ Preslávil sa umeleckým menom Mylius, rodina sa s ním nakoniec udobrila, pohostinne vystupoval aj v Mestskom divadle.

Druhá fotografia bola vyhotovená okolo roku 1890 už Kozicsovou vdovou Carolinou. Zobrazuje mladého Labana s priateľmi Aladárom Schöpflinom, neskorším známym maďarským literátom, a Ernőm Dohnányim, ktorý sa stal klavírnym virtuózom, skladateľom, dirigentom a pedagógom. V bratislavskej súkromnej zbierke sa uchovala fotografia devätnásťročného Rudolfa von Labana v spoločnosti svojej matky Marie Terézie Laban, rod. Bridling, tiet a sesterníc. Táto fotografia je vzácna najmä preto, že je pod ňou ručne napísané miesto, rok a mesiac vyhotovenia a na rube mená vyobrazených. Fotografia je bez firemného loga.