Herecký dom / Bytový dom Družstva Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo sa po svojom vzniku v roku 1920 ocitlo v nepríjemnej situácii – jeho zamestnanci nemali kde bývať, nezriedka prespávali po hoteloch a podnájmoch.

Klemensova 15, 17
Zobraziť na mape

Slovenské národné divadlo sa po svojom vzniku v roku 1920 ocitlo v nepríjemnej situácii – jeho zamestnanci nemali kde bývať, nezriedka prespávali po hoteloch a podnájmoch. Preto už v apríli 1922 začalo Družstvo SND pripravovať výstavbu Hereckého domu na bývalom Durvayovom pozemku, ktorý sa podarilo odkúpiť za 280 000 korún z prostriedkov Jiráskovho fondu. So samotnou stavbou (projekt Jindřich Merganc, Otmar Klimeš) sa začalo 1. júna 1922 a na 350 m² v priebehu sedemnástich mesiacov vznikla smerom do ulice päťposchodová budova, majúca zo strany dvora dve krídla o šiestich poschodiach. Obsahovala 78 jedno- dvoj- až trojizbových bytov, izby pre slobodných a kancelárie Družstva SND. Všetky byty mali kúpeľne s kachľami na zohrievanie vody, kuchyne boli plynofikované. Dom bol vybavený aj spoločnou jedálňou s kuchyňou a študovňou. Odovzdanie budovy sa uskutočnilo 4. novembra 1923 o desiatej hodine predpoludním. Na intímnej slávnosti vo dvorane Hereckého domu sa zhromaždili zástupcovia vlády, tlače a herectva, medzi nimi napríklad starosta Ľudovít Okánik či župan Metod Bella, ktorý v príhovore poďakoval Družstvu SND, že „naplo všetky svoje sily a podniklo vec, ktorá sa zdala nemožnou“.

Herecký dom bol prvý svojho druhu v Európe a bez problémov sa doň zmestili všetci členovia umeleckého súboru SND, napríklad riaditeľ SND Václav Jiřikovský, choreograf Achille Viscusi, dirigenti Zdeněk Folprecht a Josef Vincourek či herci Ján a Oľga Borodáčovci. Keďže sa dom stal prirodzeným miestom nácviku, nebola v ňom o zábavu núdza. Podľa tenoristu Romana Hübnera, sólistu opery SND „veselo bylo v tom hereckém domě, když jednotlivci začali cvičit, každý svým způsobem a dle své potřeby. Bylo slyšet fagot, do toho ale v jiné tonině preludovaly housle, nějaký baryton zkoušel výšky a závodil s trumpetou ze třetího patra, do toho bylo slyšet Libuši, jak věští slávu Prahy a při tom drhne podlahu (...) a bylo krásné, jak každý měl pochopení pro druhého a nikdy nebylo hádek, že jeden rámusí víc, jak druhý. A spali jsme všichni znamenitě.“

Zaujímavé miesta v okolí:

  • Jakubovo námestie 1 – v dome niekoľko desaťročí bývali operní speváci, sólisti opery SND Emil Schütz a Helena Bartošová Schützová
  • Bezručova 4 – v dome býval v 60. rokoch herec a režisér Jozef Budský