Červený vôl

Na rohu Jesenského a Štúrovej ulice stával kedysi, azda od 18. storočia, hotel U červeného vola.

Štúrova 4
Zobraziť na mape

Na rohu Jesenského a Štúrovej ulice stával kedysi, azda od 18. storočia, hotel U červeného vola. Za netradičný názov podľa ústneho podania vďačil istému chudobnému krajinárovi, ktorý tu po viacdňovej návšteve nemal čím uhradiť pobyt. Napokon svoj dlh po dohode s majiteľom splatil tým, že na vývesný štít nad bránou namaľoval, ktovie prečo, červeného vola. Hotel bol svojho času veľmi obľúbený, prenocovali v ňom napríklad maďarský politik Ferenc Deák (1833) či saský kráľ Friedrich August II. (1845).

Jednou z najpozoruhodnejších osobností, ktoré využili jeho služby, bol slávny rakúsky dramatik Franz Grillparzer (1843). Do Prešporka dorazil na rokovanie uhorského snemu, v plnučičkom hostinci sa mu však ušla len náhradná izba. Bol s ňou neveľmi spokojný, čo si aj zaznačil do denníka: „Musel som sa v náhlivosti uspokojiť s posteľou širokou ako dlaň v hosťovskej izbe hostinca U červeného vola. Som nekonečne rozladený. Nemohol som si úplne spomenúť, aký môže byť skutočný cieľ tejto mojej cesty.“ A to ešte netušil, aké útrapy ho čakajú v noci: „Keď som sa v noci prebudil, hodiny dva razy odbili pol. Chvíľu na to vyvolával nočný strážnik celú. Boli dve hodiny po polnoci. Posteľ bola prikrátka a deka priťažká. Potil som sa ako prekliaty. Nadránom som na hodinku zaspal a o piatej som už bol na nohách.“ Svoju elégiu zakončil zvolaním: „Deus providebit!“ (Boh ochraňuj moje kroky!) Podľa ústneho podania sa v dnes už stratenej knihe hostí nachádzali aj podpisy dramatika a milovníka Giacoma Casanovu i hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena, ktorý tu údajne zavčas rána rušil hostí prespevovaním melódie novej skladby.

Kedysi vychytený hotel postupne upadol, po prvej svetovej vojne ho premenovali na Plzenský dvor, po druhej svetovej vojne mal dokonca povesť hodinového hotela. V roku 1948 ho kúpilo vydavateľstvo Pravda, ktoré ho o dva roky dalo zbúrať, a do roku 1960 si tu podľa projektu Martina Kusého dalo postaviť vlastnú budovu.

Zaujímavé miesta v okolí:

  • Gorkého 13 – v 60. rokoch tu bývala herečka Frída Bachletová
  • Tallerova 5 – bývala tu prekladateľka Zora Jesenská
  • Tallerova 7 – býval tu herec Ivan Lichard