Kino Mladosť

Na mieste súčasného Kina Mladosť začalo v roku 1913 premietať prvé verejné kino na území Uhorska.

Hviezdoslavovo námestie 17
Zobraziť na mape

Na mieste súčasného Kina Mladosť začalo v roku 1913 premietať prvé verejné kino na území Uhorska. (Medzi rokmi 1905 – 1913 kino pôsobilo v šermiarskej sále hotela U zeleného stromu, na mieste dnešného hotela Carlton, pod názvom Elektrobioskop).

O niekoľko desiatok rokov neskôr sa aj v tomto kine premietali filmy, v ktorých účinkoval Jozef Kroner. Preto v roku 2013 na čelnej stene budovy odhalili nielen pamätnú tabuľu k 100. výročiu existencie kina, ale i bronzovú bustu Jozefa Kronera od autorky Eleny Pätoprstej.

Kronerova osobnosť síce nijako špecificky nesúvisí s konkrétnou budovou, ale busta má pripomínať Kronerove domáce i medzinárodné filmové úspechy. Okrem účinkovania v známych, dnes už v legendárnych československých filmoch, ako napríklad Statočný zlodej (1958), Polnočná omša (1962), Muž, ktorý luže (1968), Dialóg 20-40-60 (1968), Pacho, hybský zbojník (1975) a najmä Obchod na korze (1965), kde sugestívne stvárnil arizátora proti svojej vôli Antona Brtka, a film získal cenu Akadémie filmových umení Oscar, herec účinkoval aj v niekoľkých významných maďarských celovečerných filmoch. V celkovom pohľade na hercovu kinematografickú tvorbu môžeme smelo konštatovať, že v nej dosiahol omnoho väčšie uplatnenie ako v divadle, vďaka čomu si jeho neopakovateľný herecký talent môžeme pripomínať aj dnes.