Stará tržnica

Stará tržnica slúžila Bratislavčanom od roku 1910 a svoju činnosť plnila bez prestávky až do roku 1960.

Námestie SNP 25
Zobraziť na mape

Stará tržnica slúžila Bratislavčanom od roku 1910 a svoju činnosť plnila bez prestávky až do roku 1960. V tomto roku sa do jej priestorov presunulo televízne štúdio, kde sa natáčali dnes už legendárne televízne inscenácie a televízne filmy, tzv. Televízne pondelky. Budova patrila televízii do roku 1982, ale rezort kultúry ju mal vo svojej správe až do roku 1990, keď ju vrátil mestu, ktoré v tomto období prinavrátilo jej priestoru pôvodný účel.

Medzi pravidelných „návštevníkov“ bývalej tržnice patril aj Jozef Kroner, ktorý sa už od počiatku vysielania televíznych inscenácií stal ich vyhľadávaným účinkujúcim. Výhodou pre neho i jeho kolegov z bratislavských divadiel bolo i umiestnenie budovy v absolútnom centre mesta, odkiaľ herci po poobednom natáčaní nemali problém odísť odohrať predstavenie do neďalekého Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, na Malú scénu či Novú scénu a zároveň sa po predstavení vrátiť späť do štúdia dotočiť vybrané sekvencie.

Práve v priestoroch Starej tržnice vznikli televízne inscenácie, vďaka ktorým môžeme dodnes v reprízach obdivovať herecké majstrovstvo Jozefa Kronera – Charleyho teta (1964), Koniec a začiatok (1968), Molière (1969), Škriatok (1974) a desiatky iných.