Pamätná tabuľa Johanna Nepomuka Hummela

Na neobarokovom Nájomnom dome magistrátnych úradníkov (projekt mestského inžiniera menom Henrich Szántó) odhalili 17. októbra 1937.

Klobučnícka 2
Zobraziť na mape

Na neobarokovom Nájomnom dome magistrátnych úradníkov (projekt mestského inžiniera menom Henrich Szántó) odhalili 17. októbra 1937 pri príležitosti 100. výročia úmrtia bratislavského rodáka skladateľa Johanna Nepomuka Hummela pamätnú tabuľu, ktorej autorom je sochár Jozef Pospíšil. Mesto si storočnicu skladateľa pripomenulo víkendovými oslavami, ktoré vyvrcholili v nedeľu. Dopoludnia sa v Primaciálnom paláci konala spomienková akcia, na ktorej historik Karl Benyovszky prednášal o Hummelovom klavíri. Dve Hummelove skladby na ňom následne zahral klavirista Rudolf Macudziński.

Spoločnosť sa potom presunula na roh Klobučníckej ulice, kde po príhovore starostu Vladimíra Krna odhalili samotnú pamätnú tabuľu. Neskôr spoločne prešli na nádvorie, kde v údajnom Hummelovom rodnom dome otvorili múzeum. V Blumentálskom kostole uviedli Hummelovu omšu a popoludní položili vence k Hummelovmu pomníku na Hviezdoslavovom námestí. Na slávnosti sa zúčastnili bratislavskí obyvatelia všetkých národností a tiež zástupcovia Spolku priateľov hudby z Viedne. Pri príležitosti 210. výročia narodenia hudobníka bola 6. októbra 1988 reliéfna tabuľa doplnená bronzovou doskou s Hummelovým podpisom. Jej autorom je sochár Oleg Fintora.