Pamätná tabuľa Jara Filipa

Funkcionalistický bytový dom si dal v roku 1926 postaviť Wilhelm Heller s manželkou, stavbu realizoval staviteľ Jozef Erdély podľa návrhu známeho architekta Friedricha Weinwurma.

Moyzesova 8
Zobraziť na mape

Funkcionalistický bytový dom si dal v roku 1926 postaviť Wilhelm Heller s manželkou, stavbu realizoval staviteľ Jozef Erdély podľa návrhu známeho architekta Friedricha Weinwurma. Dom už vo svojej dobe pútal pozornosť francúzskymi oknami. Žiaľ, po roku 2000 objekt zateplili a pri obnove fasády zničili pôvodný rukopis autora. Na najvyššom štvrtom poschodí býval v rokoch 1983 – 2000 herec a hudobník Jaro Filip st. Pri príležitosti jeho menín mu bola z iniciatívy susedov a manželky 27. apríla 2011 na priečelí inštalovaná pamätná tabuľa, ktorú odhalil jeho dlhoročný priateľ a spolupracovník Milan Lasica. Ten ho v byte na Moyzesovej ulici pravidelne navštevoval.

Autorom tabule je maliar a karikaturista Jozef Danglár Gertli, takisto priateľ J. Filipa, ktorý na ňu nakreslil jeho podobizeň a pripojil aj prívlastok „človek hromadného výskytu“ ako pripomienku Filipovej všestrannosti (okrem umenia bol napríklad jeden z prvých propagátorov internetu na Slovensku). Na slávnosti sa zúčastnila aj umelcova dcéra Dorota Nvotová, ktorá na klavíri zahrala a zaspievala jeho pieseň Do batôžka a vlastnú pieseň Havran.