Hostinec Schmidt-Hansl

Na rohu Hurbanovho námestia a Michalskej ulice stál od prvej polovice 19. storočia hostinec U krajinského palatína, neskôr známy ako Schmidt-Hansl.

Hurbanovo námestie 6
Zobraziť na mape

Na rohu Hurbanovho námestia a Michalskej ulice stál od prvej polovice 19. storočia hostinec U krajinského palatína, neskôr známy ako Schmidt-Hansl, vyhľadávaný pre svoje lahodné víno a jedlá. Podľa spomienok spisovateľa Ema Bohúňa „to vám bolo víno, sto striel do toho! Nie taká, prepytujem ločprdina, akú dnes pod viechami šenkujú. Vedomý si bol jeho výbornej akosti i sám pán reštauratér, bodrý starý pán Schmidthansl, ktorý každého hosťa, ktorý by bol jeho víno pohanil, vlastnoručne vyhodil v tej minúte zo svojej krčmy.“

Hostinec Schmidt-Hansl bol aj obľúbeným podnikom slávneho dirigenta Hansa Richtera, pod ktorého taktovkou sa odohrali napríklad svetové premiéry opier Siegfried a Súmrak bohov hudobného skladateľa a reformátora divadla Richarda Wagnera. Hans Richter mal k Bratislave srdečný vzťah, veď v tunajšom Mestskom divadle dirigovaním predohry k opere Nemá z Portici (1866) odštartoval dirigentskú kariéru, pričom bol aj čestným členom miestneho cirkevného hudobného spolku a udržiaval tu celoživotné priateľstvá najmä s hudobným kritikom Jánom Batkom a opernou speváčkou Fanny Kovátsovou. Stalo sa tradíciou, že sa vždy pred odchodom z mesta zastavil v hostinci na obed, ktorý strávil v spoločnosti svojich priateľov, najčastejšie Jána Batku a mešťanostu Theodora Kumlika „vo vysoko inšpiratívnom rozhovore“. Potom sa už odobral na železničnú stanicu a poobedným vlakom odcestoval. Budovu hostinca zbúrali v roku 1930 a do októbra 1931 na jej mieste postavili podľa projektu architekta Vladimíra Karfíka Dom obuvi Baťa známeho zlínskeho podnikateľa.