Dom Československo-sovietskeho priateľstva
Dom Československo-sovietskeho priateľstva, ktorý sídlil v dvoch susediacich palácoch – Dessewffyho a Esterházyho (oba z 19. st.), otvorili 17. novembra 1961.
Zobraziť na mape
Dom Československo-sovietskeho priateľstva, ktorý sídlil v dvoch susediacich palácoch – Dessewffyho a Esterházyho (oba z 19. st.), otvorili 17. novembra 1961. Druhý z nich bol známy predovšetkým vďaka niekdajšej kaviarni Berlinka, umiestnenej na prízemí, ktorá je v súčasnosti opäť v prevádzke.
V období, keď paláce slúžili ako Dom ČSSP, boli ich súčasťou o. i. dve výstavné sály, spoločenské miestnosti, kino, libresso, neskôr pribudla knižnica. Od počiatku nechýbal ani komorný hrací priestor, zvaný divadielko. Okrem domácich umelcov v ňom vystupovali najmä hostia z krajín vtedajšieho ZSSR a repertoár tvorili predovšetkým diela ruských, resp. sovietskych autorov, napríklad jednoaktovky (Anton Pavlovič Čechov: Medveď, Pytačky), prozaické predlohy (Čingiz Ajtmatov: Matkino pole; Maxim Gorkij: Starena Izergiľ), poézia (Vladimír Majakovskij: Oblak v nohaviciach). Na malom javisku pohostinsky vystupovalo napríklad Divadlo pod hradom z Nitry, v ktorom pôsobil aj Jozef Bednárik, taktiež študenti Vysokej školy múzických umení, ale i dvojica Milan Lasica a Július Satinský, ktorí tu účinkovali v polovici 60. rokov s programom Večery pre dvoch v sprievode džezovej skupiny Traditional Club – s neskôr veľmi známymi a populárnymi dialógmi, napríklad Humoristický dialóg alebo Čerešne (z jedného večera sa zachoval i televízny záznam.)
Dessewffyho palác je dnes v súkromných rukách, vedľajší Esterházyho je od roku 1990 súčasťou Slovenskej národnej galérie.