Tatra revue

Priestor dnešného Štúdia L + S bol i v 50. rokoch súčasťou hotela Tatra a spravoval ho podnik RaJ (Reštaurácie a jedálne). V tomto období sa ako reakcia na nepriaznivú situáciu v oblasti zábavy v Bratislave zrodila iniciatíva, aby aj v tomto meste (podobne ako vo Viedni, Budapešti či Prahe) vznikol profesionálny kabaret.

Námestie 1. mája 5
Zobraziť na mape

Priestor dnešného Štúdia L + S bol i v 50. rokoch súčasťou hotela Tatra a spravoval ho podnik RaJ (Reštaurácie a jedálne). V tomto období sa ako reakcia na nepriaznivú situáciu v oblasti zábavy v Bratislave zrodila iniciatíva, aby aj v tomto meste (podobne ako vo Viedni, Budapešti či Prahe) vznikol profesionálny kabaret. Prvou premiérou bolo Rendez-vous (1958) autora Jána Kalinu. Do sály, ktorej súčasťou bol bar i tanečný parket, sa vošlo 250 divákov.

Predstavenia Tatra revue sa hrávali v piatok, v sobotu a v nedeľu. Počas dvanástich rokov (Tatra revue zrušil minister kultúry počiatkom roka 1970) tu vystupovalo množstvo umelcov (napríklad František Dibarbora, Magda Paveleková, Hana Hegerová, Eva Kristinová, Marcela Laiferová, Jiří Suchý a Jiří Šlitr) a zaznievali tu prvé dialógy Lasicu a Satinského v rámci tzv. nedeľných predpoludní. S touto dvojicou súvisí aj ďalší osud priestoru, ktorý prešiel na prelome 70. a 80. rokov zásadnou rekonštrukciou a následne ho otvorili pre verejnosť ako scénu agentúry Slovkoncert pod názvom Štúdio S s kapacitou 200 divákov. V roku 1999 prešla divadelná sála s príslušenstvom do súkromných rúk a premenovala sa na Štúdio L + S. Dodnes funguje ako repertoárové divadlo bez stáleho súboru. Od roku 2017 tu hráva aj Divadlo Ludus.