Štúdio Novej scény / ASTORKA Korzo ’90

Divadelná sála vznikla v podzemných priestoroch legendárnej kaviarne Astória na Suchom mýte č. 17, v ktorej sa už v období prvej republiky stretávali významné osobnosti slovenského kultúrneho života, napríklad spisovatelia Janko Jesenský a Jozef Gregor Tajovský.

Suché mýto 17
Zobraziť na mape

Divadelná sála vznikla v podzemných priestoroch legendárnej kaviarne Astória na Suchom mýte č. 17, v ktorej sa už v období prvej republiky stretávali významné osobnosti slovenského kultúrneho života, napríklad spisovatelia Janko Jesenský a Jozef Gregor Tajovský. Pôvodne sa pivničný priestor v správe Mestského domu kultúry a osvety adaptoval na účely Divadla na korze, ktoré však v roku 1971 zaniklo.

Od roku 1972 patril priestor Novej scéne s názvom Štúdio Novej scény a hrával tu jej činoherný súbor. Činnosť štúdia sa začala 22. novembra 1972 premiérou inscenácie hry Jozefa Gregora Tajovského Statky-zmätky v réžii Miloša Pietora. Súbor tu uviedol viaceré profilové inscenácie, predovšetkým v réžii Vladimíra Strniska: Clavijo (1976), Amadeus (1982), Aj múdry schybí (1983), Don Juan (1987), Mŕtve duše (1988), Tartuffe (1988).

Po vzniku Divadla Astorka Korzo ʼ90 v apríli 1990, do ktorého prešlo viacero hercov z Novej scény, patril priestor tomuto divadlu. Vznikli tu kľúčové inscenácie Astorky, predovšetkým pod režijným vedením Juraja Nvotu a Romana Poláka. Po presťahovaní divadla do bývalého kina Pohraničník na Námestí SNP č. 33 v roku 2001 prešiel priestor do súkromných rúk, ostal prázdny, dodnes sa nevyužíva a postupne chátra.