Divadlo na korze

Divadelná sála v pivničnom priestore na Sedlárskej ulici č. 3 vznikla adaptáciou Bristol baru, ktorý sa tu pôvodne nachádzal.

Sedlárska 3
Zobraziť na mape

Divadelná sála v pivničnom priestore na Sedlárskej ulici č. 3 vznikla adaptáciou Bristol baru, ktorý sa tu pôvodne nachádzal. Iniciátorom jej vzniku bol Igor Lembovič, zakladateľ a režisér Divadla poézie, ktoré tu pôsobilo od prvej polovice 60. rokov.

V roku 1967 sa tento priestor stal súčasťou Divadelného štúdia, zastrešujúceho viacero súborov. Najvýznamnejšie z nich bolo Divadlo Lasicu a Satinského, ktoré v tomto priestore pripravilo premiéry dvoch inscenácií, a činoherný súbor, nazývaný aj Divadlo na korze, ktorý sa stal jedným z najdôležitejších zoskupení v histórii profesionálneho divadla na Slovensku. Stretli sa tu najvýraznejší predstavitelia generácie 60. rokov – herci Stano Dančiak, Marián Labuda, Pavol Mikulík, Martin Huba, Juraj Kukura, Milan Kňazko, herečky Zita Furková, Magda Vášáryová, Zora Kolínska a ďalší, režiséri Vladimír Strnisko, Peter Mikulík, Miloš Pietor, dramaturg Martin Porubjak, výtvarník Milan Čorba. Súbor v týchto pivničných priestoroch sídlil počas celej svojej krátkej existencie v rokoch 1968 – 1971. Na začiatku tzv. normalizácie ho rozhodnutím ministerstva kultúry zrušili. Väčšina členov činoherného súboru prešla na Novú scénu. Neskôr v priestore na Sedlárskej ulici pôsobilo Poetické divadlo, resp. Poetická scéna.