Kaviareň a reštaurácia Slávia

Jedna z najslávnejších kaviarní v Košiciach bola postavená ako secesná budova s luxusnou kaviarňou v roku 1900, predtým tu stál jednoposchodový meštiansky dom, v ktorom sa nachádzal hotel Schifbeck.

Jedna z najslávnejších kaviarní v Košiciach bola postavená ako secesná budova s luxusnou kaviarňou v roku 1900, predtým tu stál jednoposchodový meštiansky dom, v ktorom sa nachádzal hotel Schifbeck. Neskoršiu stavbu projektoval košický architekt Július Répászky.

Pod dnešným názvom kaviareň figurovala od roku 1919 (počas druhej svetovej vojny sa volala Royal). Štýlovosť interiéru, monarchistický charakter a blízkosť divadla (umocnená výhľadom naň cez obrovské okná) dali tušiť, že kaviareň sa stane miestom stretávania miestnej bohémy. Divadelníci k nej rozhodne patrili v plnej sile. Kaviareň je spomínaná v memoároch viacerých divadelných tvorcov ako miesto oficiálnych stretnutí, ako aj bohémskych večierkov. V medzivojnovom období majitelia kaviarne s divadlom dokonca spolupracovali a pre jeho návštevníkov organizovali špeciálne večery. V kaviarni vyhrávala živá hudba. Niektorí hráči salónneho orchestra vypomáhali v tomto období hraním pre divadlo a pokračovali aj po druhej svetovej vojne, respektíve sa stali jeho členmi.

Po znárodnení v roku 1948 sa zo Slávie stal na niekoľko rokov obchodný dom Hornád. V roku 1957 bola obnovená prevádzka kaviarne Slávia, tentokrát aj s barom.