Jazdiareň

Približne na mieste dnešnej hlavne pošty, pred bývalou Pivovarníckou ulicou, stálo kedysi západné mestské opevnenie a v ňom tzv. Tupý bastión. V jeho múroch sa zachovala panská jazdiareň, ktorá sa v 19. storočí využívala na spoločensko-kultúrne podujatia.

Poštová 20
Zobraziť na mape

Približne na mieste dnešnej hlavne pošty, pred bývalou Pivovarníckou ulicou, stálo kedysi západné mestské opevnenie a v ňom tzv. Tupý bastión. V jeho múroch sa zachovala panská jazdiareň, ktorá sa v 19. storočí využívala na spoločensko-kultúrne podujatia. Konali sa v nej napríklad rytierske hry (1842). V. Slezák v nej v lete 1853 hosťoval so svojím Cirque d´Afrique. Po jej zbúraní sa v rámci kasární na dnešnej Moyzesovej ulici tento priestor naďalej využíval ako hipodróm. Počas výstavby nového divadla na konci 19. storočia bol využívaný na divadelné produkcie kočovných spoločností.

V roku 1895 si divadelný riaditeľ Karóly Hatvany postavil v jazdiarni miniatúrne drevené hľadisko. Šlo o viacúčelovú budovu, využívala sa napríklad aj na bicyklovanie. Stavba bola v zlom stave (miestna tlač písala o „rozpadávajúcej sa budove“). Nečudo, že Hatvanyho spoločnosť v marci 1896 zbankrotovala. Potreba hľadať adekvátnejšie náhradné priestory stále silnela. Až v roku 1898 sa to pokúsil zmeniť významný maďarský divadelný riaditeľ Andor Leszkay. Získal divadelnú licenciu na roky 1898 – 1899 a na vlastné náklady dal postaviť priestrannú letnú arénu v neďalekom Széchényiho (dnes Mestskom) parku.