Historická budova Štátneho divadla Košice

Budovu divadla postavili v rokoch 1897 – 1899. Na rovnakom mieste dovtedy stála v poradí druhá kamenná divadelná stavba na území dnešného Slovenska, ktorá vznikla v roku 1789.

Budovu divadla postavili v rokoch 1897 – 1899. Na rovnakom mieste dovtedy stála v poradí druhá kamenná divadelná stavba na území dnešného Slovenska, ktorá vznikla v roku 1789. Autormi projektu súčasnej historickej budovy boli architekti Adolf Lang a Antal Steinhardt, otvorená bola v roku 1899 a je adekvátnym reprezentantom veľkej tradície divadelníctva v Košiciach. Je významnou kultúrnou pamiatkou a dôležitou dominantou historického jadra mesta. Je vzácna nielen svojím nevšedným architektonickým riešením, ale aj tým, že iniciatíva postaviť ju vzišla z vôle obyvateľstva mesta. Košičania sa zaslúžili nielen o jej zrod, ale vynútili si aj jej dôstojnú centrálnu polohu. Už ako dvadsaťtriročný mal Adolf Lang za sebou výstavbu palácových domov na významnej Andrássyho ulici v Budapešti a ako dvadsaťpäťročný sa stal víťazom prestížnej medzinárodnej súťaže za návrh budovy Umeleckej galérie v hlavnom meste Uhorska.

Košické divadlo je postavené v štýle eklektizmu s prvkami neobaroka a secesie. Majstrovské použitie znakových aparátov a ovládanie kresby kamenosochárskej výzdoby nadľahčuje fasády predovšetkým v detailoch. Balustrády, terasy a arkády sú zdobené bohatým rastlinným dekorom. Celok tvorí mnohotvárnu plastickú fasádu jemného a elegantného pastelového zafarbenia. Sochárskym dielam je vyhradené miesto na priečelí budovy. Figurálna výzdoba čerpá námety z mytológie a divadelníctva. Sú tu sochy anjelov, súsošie géniov umenia a dovŕšením sochárskeho programu na vrchole kopuly je monumentálna postava Aurory s pochodňou v ruke. Slúži ako symbol priazne a ochrany všetkého umenia, ale aj ako belskozvod.

Vnútorná výzdoba divadla patrí k najkrajším zachovaným divadelným interiérom v strednej Európe. Hľadisko malo pôvodne 1 009 miest, po mnohých rekonštrukciách má dnes 575 sedadiel. V roku 1899 bola budova prezentovaná (fotografiami nedokončenej stavby) v rámci uhorskej expozície na medzinárodnej výstave v Paríži. Najrozsiahlejšia, komplexná rekonštrukcia sa realizovala v rokoch 1987 – 1994 a tá budovu divadla zaradila znova medzi architektonicky výrazné divadlá v Európe.