Bydlisko Šándora Máraia

V tomto dome prežil svoju mladosť spisovateľ a dramatik Šándor Márai (1900 – 1989).

Mäsiarska 35
Zobraziť na mape

V tomto dome prežil svoju mladosť spisovateľ a dramatik Šándor Márai (1900 – 1989). Narodil sa však na dnešnej Timonovej č. 1. Keď mal dva roky, rodina sa presťahovala do domu, ktorý stál na mieste dnešného Obchodného domu Dargov na začiatku Hlavnej ulice, oproti hotelu Double Tree by Hilton. V trinástich sa s rodinou opäť presťahoval do väčšieho a lukratívnejšieho meštianskeho domu na dnešnej Mäsiarskej ulici.

Márai patrí k najvýznamnejším maďarským spisovateľom, aj keď pôvodom je Spišský Nemec (rodné meno Grosschmied de Mára). Preslávil sa najmä ako autor reportážnych a krátkych prozaických útvarov. Svojmu rodnému mestu a svojej mladosti v ňom venoval aj časť svojej tvorby, najmä romány Spoveď mešťana a Zem! Zem! Márai je však aj autorom divadelných hier (Košickí mešťania). Po prvej svetovej vojne natrvalo odišiel z Košíc, ale podoby jeho rodného mesta sa zjavujú prakticky v celom jeho diele.

Rodičovský dom opisuje Márai aj vo svojej knižke Košická pochôdzka. Dnes je v dome múzeum venované tejto významnej osobnosti. Neďaleko, na severnom konci Mäsiarskej ulice, sa nachádza Máraiho námestie, ktorému dominuje jeho socha.