„Vežičková vila“ / Vila Dr. Emila Stodolu

Autorom pôvabnej stavby z roku 1902 na Hodžovej ulici, ktorá je známa ako vila rodiny Stodolovcov, je nestor slovenskej architektúry Michal Harminc.

Michala Miloslava Hodžu 20
Zobraziť na mape

Autorom pôvabnej stavby z roku 1902 na Hodžovej ulici, ktorá je známa ako vila rodiny Stodolovcov, je nestor slovenskej architektúry Michal Harminc. Vilu pôvodne projektoval ako letohrádok pre JUDr. Emila Stodolu (strýka dramatika Ivana Stodolu a brata vynálezcu Aurela). V roku 1911 vilu odkúpil mikulášsky továrnik Ján Palka. Palkovci boli viacerými sobášmi a následnými príbuzenskými vzťahmi prepojení s rodom Hodžovcov, ale i Stodolovcov. Dramatik Ivan Stodola tu bol neraz na návšteve. Vila bola obľúbeným miestom stretnutí nielen rodiny, ale i širšieho okruhu ľudí vytvárajúcich intelektuálne a kultúrne zázemie mesta.

Atmosféru vo vile autenticky zachytil jeden z potomkov rodu Palkovcov – Ján (John) Palka, ktorý v emigrácii spísal svoje spomienky do knihy Moje Slovensko, moja rodina: „V rodine sa tento dom vždy volal vežičková vila po rožnej veži, v ktorej mali všetky deti svoju izbu. (...) Vo veľkej a nádhernej záhrade nebola len dedinská drevenica, ale aj tenisový kurt a dokonca aj bežecký ovál. (...) Vnútri bol biliardový stôl i elegantné krídlo viedenskej firmy Bösendoerfer, ktorá bola vtedy európskou špičkou.“ Z členov rodiny najdlhšie vo vile žila Zuzana Všemila Bellová, ochotnícka herečka a blízka priateľka Maríny Hodžovej.