Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Výstavba nitrianskeho divadla sa začala 1. marca 1982 a základný kameň položili 18. septembra 1982. Samotná stavba a zariaďovanie trvali desať rokov.

Svätoplukovo námestie 4
Zobraziť na mape

O stavbe nového divadla v Nitre sa uvažovalo už od 60. rokov, ale až v roku 1972 prijalo ministerstvo kultúry definitívne stanovisko. Novostavba mala vyrásť na dnešnom Svätoplukovom námestí. V roku 1975 vypísalo ministerstvo kultúry urbanisticko-architektonickú súťaž, z ktorej však nakoniec nevzišiel víťazný návrh. Ako ďalej píše Viera Dlháňova na portáli theatre-architecture.eu, z toho dôvodu pozvali šiestich najúspešnejších riešiteľov do užšej súťaže. Prvé miesto získala štúdia slovenského architekta Antona Rokošného. Ako zdôraznil vtedajší riaditeľ divadla Viliam Polónyi, táto štúdia svojím riešením najviac vyhovovala potrebám celoštátnej kultúrnej inštitúcie, akou vtedajšie Krajové divadlo Nitra bolo. 

Výstavba nitrianskeho divadla sa začala 1. marca 1982 a základný kameň položili 18. septembra 1982. Samotná stavba a zariaďovanie trvali desať rokov. Symbolické sťahovanie divadelníkov so sprievodom v kostýmoch a s mažoretkami zo starej do novej budovy divadla sa uskutočnilo 18. septembra 1992. O deň neskôr, 19. septembra 1992, novostavbu Divadla Andreja Bagara v Nitre slávnostne otvorili premiérou hry Jozefa Hollého Geľo Sebechlebský v réžii Ljuboslava Majeru. Otvorenie divadla deťom sa uskutočnilo v nedeľu 21. septembra 1992 predstavením najslávnejšej rozprávky DAB v Nitre O cárovi Saltánovi (1983) v réžii Jozefa Bednárika. 

Novostavba ponúkala dve dobre vybavené sály. Veľká sála má kapacitu 577 miest a Štúdio 150 miest s možnosťou variabilného usporiadania. Presun do jednej z najväčších divadelných budov na Slovensku zásadne ovplyvnilo ďalší vývin aj dramaturgiu divadla. Ľudovo povedané „do veľkého hľadiska treba prilákať veľa divákov“, a to sa začalo dariť najmä vďaka muzikálom a hudobno-dramatickým dielam. Naopak priestor Štúdia ponúka možnosti aj na realizáciu diel súčasnej drámy či divadelných experimentov. Budova divadla je od roku 1992 hlavným dejiskom Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorého je DAB v Nitre jedným z hlavných spoluorganizátorov.