Krajové divadlo Nitra

Do Krajového divadla v Nitre nastúpil Jozef Bednárik v roku 1971 ako absolvent herectva Vysokej školy múzických umení v Bratislave a ako herec sa na doskách nitrianskeho divadla predstavil takmer v štyroch desiatkach inscenácií.

7. pešieho pluku 1
Zobraziť na mape

Do Krajového divadla v Nitre nastúpil Jozef Bednárik v roku 1971 ako absolvent herectva Vysokej školy múzických umení v Bratislave a ako herec sa na doskách nitrianskeho divadla predstavil takmer v štyroch desiatkach inscenácií. 

Prvou bola hra Porucha vo vysielaní (1971, réžia: O. Rajniak), v ktorej sa predstavil v postave Doda. Z ďalších napríklad postava Rozprávača v muzikáli Jánošík abo Na skle maľované (1973, réžia: K. Spišák), postava Galy Gay v Brechtovej dráme Muž ako muž, za ktorú dostal Cenu Janka Borodáča (1974, réžia: M. Hynšt), Stašek v Bukovčanovej veselohre Surovô drevo (1977, réžia: K. Spišák), Medvedenko v Čechovovej Čajke (1980, réžia: J. Bindzár) a jeho posledná herecká postava v nitrianskom divadle bol Tichonov v dráme Belasé kone na červenej tráve (1981, réžia: K. Spišák). 

Kronika divadla uvádza, že ako svoju prvú réžiu v nitrianskom divadle uviedol bulharskú komédiu Veštec. K režijnej spolupráci na tejto hre ho oslovila vtedajšia šéfka umeleckého súboru Hilda Augustovičová, pretože pôvodne oslovený bulharský režisér na poslednú chvíľu odmietol spoluprácu. Jozef Bednárik dostal od Augustovičovej prísľub, že ak zrežíruje túto hru, bude potom môcť v nitrianskom divadle inscenovať titul podľa svojho výberu. Bednárik súhlasil a tak sa 29. novembra 1975 konala premiéra naoko nepodstatnej, no pre dejiny slovenského divadla nakoniec dôležitej inscenácie Veštec od bulharského autora Stefana Kostova Lazarova. Práve vďaka tejto réžii sa z Jozefa Bednárika stal režisér v profesionálnom divadle. 

Ďalšia Bednárikova réžia sa už významne zapísala do histórie Divadla Andreja Bagara v Nitre – 12. mája 1979 sa uskutočnila premiéra hry Federica García Lorcu Dom Bernardy Alby, ktorá začala veľkú éru režiséra Jozefa Bednárika. Inscenácia sa vo vtedajšom Československu stala skutočnou divadelnou udalosťou. Hosťovala vo viacerých slovenských mestách a po jej uvedení v pražskom Divadle na Vinohradech bola dokonca nominovaná, aby reprezentovala československé divadlo na prestížnom Medzinárodnom festivale Divadlo národov, ktoré sa v roku 1982 konalo v bulharskej Sofii.