Farnosť sv. Alžbety

Farský kostol sv. Alžbety, národná kultúrna pamiatka, sa nachádza v strede mesta, v bezprostrednej blízkosti Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

Námestie SNP 40
Zobraziť na mape

Farský kostol sv. Alžbety, národná kultúrna pamiatka, sa nachádza v strede mesta, v bezprostrednej blízkosti Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Podľa výskumov bol postavený v neskororománskom a ranogotickom slohu v rokoch 1243 – 1250, pričom v rokoch 1380 – 1390 bol priestor jeho svätyne prestavaný do gotického slohu. K Farnosti sv. Alžbety patrí aj budova pôvodne gotickej fary na Námestí SNP. V rokoch 1933 – 1938 bola na jej pôvodnom mieste vystavaná súčasná budova fary vo funkcionalistickom štýle. Pri vchode je osadená pamätná tabuľa pripomínajúca pôsobenie rímskokatolíckeho kňaza a kultúrneho pracovníka Jozefa Kozáčka v meste Zvolen v rokoch 1847 – 1849.

Faru delí od budovy Divadla Jozefa Gregora Tajovského (v rokoch 1949 – 1954 Stredoslovenského divadla) len pár metrov. Nielen to viedlo v druhej polovici minulého storočia k nevšednej spolupráci oboch inštitúcií. Divadlo po založení v roku 1949 disponovalo len základnými priestormi. Chýbali osobitné priestory na skúšanie, ako aj kancelárie na administratívu či dramaturgiu. Keďže vtedajší dekan Farnosti sv. Alžbety bol fanúšikom divadla, rád pomohol nielen radou, keď sa v pripravovanej inscenácii objavili náboženské reálie, no vďaka jeho ústretovosti mohli divadelníci využiť aj priestory na fare. Jedna z jej ústredných veľkých miestností typu zasadačky slúžila ako študovňa na čítacie skúšky a tiež ako skúšobňa na prvé aranžovacie skúšky. V jej blízkosti sa našlo miesto aj pre kancelárie a miestnosť pre dramaturgiu. Podľa pamätníkov sa tu vytvoril aj malý improvizovaný bufet. Spolupráca divadla s farou skončila v roku 1962, keď bola k divadlu pristavaná administratívna budova.