Radnica

Prvá zvolenská radnica stála v stredoveku v blízkosti Kostola sv. Alžbety. Renesančná prestavba budovy radnice pochádza z prvej polovice 17. storočia.

Námestie SNP 31
Zobraziť na mape

Prvá zvolenská radnica stála v stredoveku v blízkosti Kostola sv. Alžbety. Renesančná prestavba budovy radnice pochádza z prvej polovice 17. storočia. V roku 1882 ju asanovali. Jej miesto zastúpila radnica, ktorá sa nachádza v strede námestia a ktorá už v tom čase slúžila ako miesto zasadnutí mestskej rady. Nad vchodom je umiestnený erb mesta. Na prízemí sa zachovali renesančné klenby a na poschodí barokový krb.

V októbri 1847 v sále na poschodí zvolili Ľudovíta Štúra za poslanca do Uhorského snemu za mesto Zvolen. Túto udalosť pripomína pamätná tabuľa na priečelí z roku 1935.

V priestoroch radnice sa tiež hrávalo divadlo. Prvú známu správu o ochotníckom predstavení  pod jej klenbami uverejnil český časopis Květy v auguste 1839, ktorý publikoval správu o inscenovaní hry Lekár Štekavec v úprave Jana Nepomuka Štěpánka. Bolo to prvé z viacerých divadelných predstavení, ktoré Zvolenčania nacvičili a odohrali počas leta 1839. Hlavným iniciátorom bol moravský študent Matej Mikšíček, ktorý študoval v Budapešti a do Zvolena prišiel s tunajšími študentmi na prázdniny.

V súčasnosti nesie budova názov Stará radnica a slúži primárne na kultúrne účely. Po rekonštrukcii, ktorá skončila v roku 2016, je na poschodí vynovená sála s kapacitou 120 miest určená na koncerty a divadelné predstavenia. V objekte sú aj ďalšie priestory na výstavy či kultúrne a tvorivé aktivity. Nachádza sa tu tiež Informačné centrum mesta Zvolen.