Bydlisko Milana Lasicu
Herec, dramatik, prozaik, textár, humorista, režisér a spevák Milan Lasica sa narodil v roku 1940 vo Zvolene. V útlom veku býval na ulici Štefana Moyzesa v rodinnom jednopodlažnom dome so záhradou.
Zobraziť na mape
Herec, dramatik, prozaik, textár, humorista, režisér a spevák Milan Lasica sa narodil v roku 1940 vo Zvolene. V útlom veku býval na Ulici Štefana Moyzesa v rodinnom jednopodlažnom dome so záhradou. Pokrstili ho vo Zvolene v Evanjelickom kostole svätej Trojice. Na krstnom liste má meno Milan Samuel Lipcsei. Pomaďarčené priezvisko Lipcsei prijal jeho starý otec a k pôvodnému priezvisku Lasica sa vrátil jeho otec onedlho po synovom narodení. Vo Zvolene žili Lasicovi rodičia krátko, necelé tri roky. Prisťahovali sa sem z Košíc, ktoré sa v roku 1938 stali súčasťou Maďarska. Vo veku pol roka sa jeho rodičia presťahovali do Bratislavy, a to po preložení jeho otca do Tatra banky v Bratislave. Počas druhej svetovej vojny, približne v rokoch 1944 – 1945, ho rodičia poslali k rodine do Pliešoviec. Býval tam v rodinnom dome s pivnicou, kde sa v prípade potreby bolo možné ukryť. Po roku 1945 sa presťahoval do Bratislavy.
K rodnému mestu sa hlási a neraz tu hosťoval v rôznych inscenáciách v rámci zájazdov. Priamo v inscenáciách Divadla Jozefa Gregora Tajovského neúčinkoval, avšak jeho strýko, Zvolenčan Ernest Šmálik (1920 – 2015), bol dlhoročným členom súboru DJGT (v rokoch 1952 – 1985 tu stvárnil vyše 150 postáv). Milan Lasica uvádza, že do sveta divadla ho voviedol práve jeho strýko Ernest počas jednej z jeho návštev zákulisia zvolenského divadla. Ďalšou raritnou drobnosťou, ktorá prepája Milana Lasicu so zvolenským divadlom, je známa pieseň Do batôžka. Pieseň otextovaná Milanom Lasicom bola zložená pre zvolenskú inscenáciu Carla Goldoniho Vejár v roku 1981.
V roku 2015 vznikla zaujímavá séria fotografií vystavených v parku Zabudnutých susedov v Galérii na plote. Dvaja fotografi zachytili Milana Lasicu v jeho rodnom Zvolene na miestach, ktoré majú pre neho určitý mimoriadny význam vrátane jeho rodnej Moyzesovej ulice.