Katolícke gymnázium / Gymnázium Andreja Sládkoviča

Blízko Mestského parku stojí budova Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Predtým však slúžila potrebám chlapčenského katolíckeho gymnázia.

Tajovského 10
Zobraziť na mape

Blízko Mestského parku stojí budova Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Predtým však slúžila potrebám chlapčenského katolíckeho gymnázia. Dokončili ju v roku 1914.

V novej československej ére sa preslávila ako Gymnázium Andreja Sládkoviča. Vychovala dve generácie študentov, medzi ktorými bolo viacero významných osobností. Napríklad literárny historik Alexander Matuška, dramatik Peter Karvaš, básnik a esejista Štefan Žáry. Zaujímavosťou je, že na bystrickom dievčenskom gymnáziu, približne v tom istom čase, študovala budúca prvá slovenská profesionálna režisérka Magda Husáková-Lokvencová.

Literárny kritik Alexander Matuška na tunajšie gymnázium spomína: „Bol som najslabší matematik v triede a možno i v strednej Európe. Druhá stránka – tá kladná: som vďačný tomuto gymnáziu, že som sa v ňom učil plno nepotrebných vecí, ktoré som potom v živote potreboval. Úžasná vec je, keď pätnásť-šestnásťročný človiečik číta v origináli niekoľko spevov z Homéra, alebo Sofoklovu Antigonu – to sú zážitky, ktoré mi zostali.“

V aule vtedajšieho gymnázia študenti uvádzali divadelné inscenácie. Počas Slovenského národného povstania budova slúžila ako nemocnica. Po zmene politického systému katolícke gymnázium zaniklo, hoci gymnázium s menom Andreja Sládkoviča ostalo a dodnes vzdeláva mládež. Samozrejme, v úplne iných priestoroch na Komenského ulici č. 18.