Bydlisko Jána Cikkera
Byt vo funkcionalistickom dome z roku 1935 (architekt Endre Steiner) sa stal na dlhé roky bydliskom Ján Cikkera, jedného z najvýznamnejších slovenských operných skladateľov vôbec.
Zobraziť na mape
Byt vo funkcionalistickom dome z roku 1935 (architekt Endre Steiner) sa stal na dlhé roky bydliskom Ján Cikkera, jedného z najvýznamnejších slovenských operných skladateľov vôbec. Obýval ho aj so svojou manželkou Katarínou a využíval ho na komponovanie, aj keď to bolo čoraz ťažšie. Skladateľovi totiž prekážal ruch Dunajskej ulice i blízkeho Námestia Slovenského národného povstania. Nedokázal sa v ňom naplno sústrediť, a to až tak, že nad partitúrou strácal niť a unikali mu hudobné myšlienky. Mesto preto viackrát žiadal o pridelenie bytu v tichšom prostredí, no neúspešne. Napriek tomu, že sa jeho komponovanie často ponášalo viac na boj než na povznášajúcu intelektuálnu činnosť, vznikli v byte opery tvoriace základ slovenského kultúrneho dedičstva: Juro Jánošík, Beg Bajazid, Mister Scrooge či Vzkriesenie.
Svoje osobné tenzie navonok neexponoval, susedia si ho pamätajú ako milého a slušného človeka: „My sme bývali oproti na dvojke nad Tetou a ráno, keď sme vetrali, tak sme sa zdravili. Ja som bola ešte dieťa a vždy som sa smiala, lebo on na noc spával v takej čiapke s dlhým brmbolcom.“ Cikkerovi sa polepšilo až v roku 1967, keď za štipendium spojené s udelením Herderovej ceny kúpil Rendekovskú vilu vo Fialkovom údolí 2. Tam žil až do smrti, v tamojšom pokojnom prostredí zložil opery Coriolanus, Rozsudok, Obliehanie Bystrice i Zo života hmyzu. Dnes sa vo funkcionalistickej vile z roku 1947 (architekti Eugen Kramár a Štefan Lukačovič) nachádza Cikkerovo múzeum.
Zaujímavé miesta v okolí:
- Dunajská 18 – v dome bývalo viacero významných osobností, napríklad riaditeľ SND Ján Kákoš, herci Štefan Figura, Oľga Lajdová, Eva Krížiková
- Štúrova 1 – Kaviareň Luxor, navštevoval ju herec František Zvarík, ktorý býval na blízkej Rajskej 14