Základná umelecká škola Miloša Ruppeldta

Najstaršia základná umelecká škola na Slovensku bola otvorená 6. novembra 1919 ako Hudobná škola pre Slovensko so sídlom v Benyovszkého paláci na Rázusovom nábreží.

Panenská 11
Zobraziť na mape

Najstaršia základná umelecká škola na Slovensku bola otvorená 6. novembra 1919 ako Hudobná škola pre Slovensko so sídlom v Benyovszkého paláci na Rázusovom nábreží. V školskom roku 1926/1927 došlo k rozdeleniu školy na dve časti: Hudobnú a dramatickú akadémiu a Hudobnú školu pre Slovensko. Tie sa od seba definitívne osamostatnili v roku 1941, keď bola Hudobná a dramatická akadémia poštátnená a pretvorená na konzervatórium. Prvým riaditeľom samostatnej Hudobnej školy pre Slovensko sa stal slovenský violista a hudobný pedagóg Ladislav Hrdina.

Škola bola poštátnená v školskom roku 1950/1951 a odvtedy viackrát menila názov i štruktúru. Mala viacero pobočiek (Trnávka, Tehelné pole, Prievoz, Hlboká cesta a i.), z ktorých časom vznikli samostatné hudobné školy. Do neobarokového Georgievičovho paláca sa presťahovala začiatkom 90. rokov z Františkánskeho námestia č. 4, pričom názov si zmenila podľa svojho zakladateľa Miloša Ruppeldta. V paláci pôvodne bývala operná speváčka Oľga Trebitschová, ktorej pomník sa nachádza na nádvorí a na ktorej počesť je pomenovaná školská koncertná sieň. Medzi významných absolventov školy sa radia hudobný skladateľ Eugen Suchoň, operná speváčka Yvetta Tannenbergerová, dirigent Rastislav Štúr či herec Ivo Gogál.