Mestské divadlo / Historická budova Divadla Jonáša Záborského

V roku 1941 vznikol v Prešove ochotnícky divadelný súbor Záborský. Ten v dobe, keď historická divadelná budova nebola v rekonštrukcii, hrával aj v nej.

Stavba z roku 1881, ktorá vznikla ako špecializovaná divadelná budova. Dnes tvorí architektonický a kedysi tvorila aj funkčný celok s bývalým hotelom. Spočiatku v nej hrávali profesionálne nemecké, maďarské a iné spoločnosti, ako aj ochotníci. Pôvodne patrila mestu, neskôr sa stala majetkom Divadla Jonáša Záborského.

V roku 1941 vznikol v Prešove ochotnícky divadelný súbor Záborský. Ten v dobe, keď historická divadelná budova nebola v rekonštrukcii, hrával aj v nej. Hereckým základom súboru boli členovia Dramatickej družiny Slovenského rozhlasu, ktorí sa po anexii Košíc Maďarskom presídlili do Prešova. Práve členovia súboru Záborský boli iniciátormi vzniku profesionálneho divadla v meste.

Divadlo vzniklo v roku 1944 a prvá premiéra sa konala 30. januára, keď v ňom uviedli veselohru Ferka Urbánka Škriatok. Hereckým základom súboru sa však prekvapujúco nestali „záborskovci“ a ani divadlo nebolo pomenované po Záborskom. Vzniklo pod názvom Slovenské divadlo, čo malo jasne signalizovať postavenie Prešova ako novej metropoly nového štátu (vojnový, tzv. slovenský štát). Až v roku 1954 došlo k premenovaniu divadla na Divadlo Jonáša Záborského. Stalo sa tak na slávnostnej premiére hry Ivana Bukovčana Surovô drevo (8. júna 1954), pri príležitosti 10. výročia vzniku divadla.

Na riaditeľstve DJZ je portrét Jonáša Záborského z roku 1955 od akademického maliara Maximiliána Schurmanna, zhotovený podľa dobovej fotografie.