Krajský Pioniersky dom

V roku 1952 sa bábkari presťahovali do priestorov vtedajšieho Krajského pionierskeho domu na Ulici Janka Kráľa č. 1.

Janka Kráľa 1
Zobraziť na mape

Prvý profesionálny Bábkový súbor v Nitre vznikol 1. januára 1951 pri Nitrianskom krajovom divadle (dnes Divadlo Andreja Bagara v Nitre). Základom bábkového fondu sa stal súbor päťdesiatcentimetrových marionetových bábok od nitrianskeho bábkara F. Smatanu, ktorých autorom bol nitriansky rezbár Jozef Ostrovský, časť bábok darovala  divadlu aj Matica slovenská.

Prvou premiérou bola 4. marca 1951 inscenácia hry sovietskej autorky Margarity Polivanovovej Veselé medvieďatá v réžii Pavla Horvátha. V roku 1952 sa bábkari presťahovali do priestorov vtedajšieho Krajského pionierskeho domu na Ulici Janka Kráľa č. 1. Umelecké smerovanie divadla určoval dramatik a režisér Ján Romanovský. V júli v roku 1960 sa uskutočnila transformácia Bábkového súboru na samostatné Západoslovenské bábkové divadlo a v roku 1970 sa opäť zmenil názov inštitúcie na Bábkové divadlo Nitra. V tomto roku ukončil svoje pôsobenie v divadle aj Romanovský, ktorý bol ako vedúca osobnosť s nitrianskym bábkovým divadlom spätý od jeho začiatkov v roku 1951. Štafetu interného režiséra prebral režisér Ján Hižnay. 

Budova Krajského pionierskeho domu bola dlhodobo v havarijnom stave, čo v roku 1977 viedlo až k zákazu využívať priestory pre verejnosť. Nitrianski bábkari boli nútení plne sa preorientovať na zájazdový repertoár. Dnes už pôvodný objekt neexistuje. Zložitú situáciu s priestormi, ktoré nitrianskych bábkarov trápili dlhých pätnásť rokov, ukončilo až v roku 1993 získanie bývalej budovy a Divadla Andreja Bagara (predtým Národného domu a Sokolovne, v ktorej DAB v Nitre pôsobil v rokoch 1949 – 1992).