Čierny orol
Na mieste dnešnej historickej budovy Divadla Jonáša Záborského a vedľajšej kaviarne stával hostinec U čierneho orla, jeden z najznámejších v Prešove. Organizovali sa v ňom najvýznamnejšie kultúrne podujatia, vrátane divadelných predstavení.
Zobraziť na mape
Na mieste dnešnej historickej budovy Divadla Jonáša Záborského a vedľajšej kaviarne stával hostinec U čierneho orla, jeden z najznámejších v Prešove. Organizovali sa v ňom najvýznamnejšie kultúrne podujatia, vrátane divadelných predstavení. V prvej štvrtine 19. storočia bola v jeho priestoroch zriadená menšia miestnosť reduty, kde vystupovali divadelné kočovné spoločnosti. Napríklad v priebehu celého roka 1833 hrávala U čierneho orla nemecká divadelná spoločnosť Wilhelma Justa a Eduarda Hörnsteina. Na konci roka (v decembri) tu otvorili provizórne drevené divadlo, no o mesiac neskôr už stála vo dvore hostinca nová divadelná budova z tehál a kameňa. Stavbu zabezpečilo mesto, financie získalo predajom akcií, ich majitelia sa neskôr vzdali ich preplatenia a peniaze darovali v prospech divadla. Projektantom bol architekt Anton Bretterbauer.
Dňa 21. januára 1834 spomínaná nemecká spoločnosť otvárala prvé kamenné divadlo v Prešove činohrou populárneho nemeckého autora Augusta von Kotzebueho Belasov útek (Belas Flucht), pred ktorou zaznel prológ Des Wanderers Vertrauen (Pútnikova dôvera) Eduarda Anschütza, vtedajšieho popredného herca Burgtheatru vo Viedni. Bolo to komorné divadlo, kapacita dosahovala len 46 miest. Na jeho mieste vybudovalo mesto v roku 1881 novú budovu, dnes historickú budovu DJZ. V 40. rokoch 19. storočia bola za hostincom – v priestore smerom k dnešnej Slovenskej ulici – postavená honosná budova dvorany (dnešný Park kultúry a oddychu), podľa názvu susedného hostinca dodnes známa ako Čierny orol, v ktorej divadelníci hrávali, až do postavenia historickej budovy DJZ.